Ako vznikajú cigary?

Podľa milovníkov cigár je práve cigara ten najlepší spôsob, ako si vychutnať tabak. Cigara je totiž väčšia, ako cigareta a fajčí sa omnoho dlhšie. Aj keď sú vyrábané v rôznych veľkostiach, štandardne majú cigary guľatú hlavu, prípadne špicatú hlavu so zužujúcimi sa stranami. Záleží na tom, v akej krajine a akým spôsobom je cigara vyrábaná. Ako vlastne taká cigara vzniká?

Ako sa vyrába cigara

Pred samotným procesom výroby cigár musí byť najskôr vypestovaný kvalitný tabak. Vypestovať takýto tabak trvá približne štyri mesiace. Dôležité je, aby mali krycie listy cigár vysokú kvalitu. Po vypestovaní tabakových listov a ich zbere nasleduje proces sušenia. Listy nadobudnú pri sušení z jasne zelenej farby hnedú až žltkastú farbu. Sušia sa spravidla tak, že sú zavesené zo stropu v dobre vetraných miestnostiach, a to pri teplote minimálne od 32 stupňov Celzia. Teplota vzduchu sa však musí starostlivo monitorovať. Ak by boli tabakové listy vysušené prirýchlo, stratili by kvalitu. Nasledujú kroky ako triedenie tabakových listov, či kvasenie. Poďme však k samotnému procesu ručnej výroby cigár.

  1. Najprv sa zroluje akýsi zvitok, ktorý tvorí náplň alebo vnútro cigary.
  2. Zvitok sa zabalí do tabakového viazacieho listu. Tak sa vytvorí jadro cigary, ktoré sa nazýva aj panenka.
  3. Panenku je potrebné zafixovať do určitého tvaru. Na to sa používajú špeciálne formy.
  4. Vyreže sa krycí list, do ktorého sa panenka balí. Tieto krycie listy majú spravidla tú najvyššiu kvalitu.
  5. Časť cigary, ktorá sa vkladá do úst, je opatrená takzvanou čiapočkou, ktorá sa na ňu nalepí.
  6. Cigara je „ušúľaná“. Je potrebné ju zrezať na určitú veľkosť, na čo sa používa ručný strojček.
  7. Posledným krokom je vloženie hotovej cigary do dozrievacieho boxu. Box je z cédrového dreva a cigara v ňom musí dozrievať po dobu pol roka.
  8. Až po dozretí sa cigara opatrí nálepkou a celofánovým obalom. Potom sa môže predávať.

Ako je zrejmé, výroba cigary nie je hodinová záležitosť. Od vypestovania tabakových listov, až po dobu, kedy sa cigara objaví v predaji, prejde naozaj dlhá doba. Práve takýmto dôsledným postupom však cigary získavajú tú najlepšiu chuť a kvalitu.

 

Autorské právo: boggy22 / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár